Африканська чума свиней загрожує свинарству! Будь на сторожі!

Дата: 10.12.2022 19:28

Африканська чума свиней загрожує свинарству! Будь на сторожі!

Від чого хворіють свині африканською чумою

свиней (АЧС)?

Збудником хвороби є вірус. Вперше вірус АЧС виявлено в 1903 р. в Африці.

Розповсюдження АЧС в світі.

Епізоотична ситуація з африканської чуми свиней в країнах Європейського Союзу, у тому числі в Україні залишається напруженою.

За офіційними повідомленнями, лише у грудні 2022 року в Республіці

Польща та Чеській Республіці зареєстровано ряд випадків захворювання на

африканську чуму свиней.

В Україні останній спалах захворювання зареєстровано 05.12.2022 у ДП ДГ «Реконструкція» (Миколаївська області, Баштанський район, с. Лепетиха).

Скільки часу проходить з моменту зараження тварин до появу клінічних ознак хвороби?

Інкубаційний період може тривати від 3 до 15 днів. При гострій формі хвороби – 5-9 днів.

Які клінічні ознаки проявляються у свиней хворих на АЧС?

Це високо контагіозна хвороба, що характеризується гарячкою, значними крововиливами, враженнями внутрішніх органів, надзвичайно високою смертністю, яка може вражати свиней усіх вікових груп в незалежності до статевої приналежності тварин. При виявленні, хвороба може мати слідуюча ознака:

• Раптова загибель тварини з значними клінічними проявами;
  • Висока температура (40,5-42оС);
  • Синюшність шкіри в ділянці під щелепового простору, черева, підгрудка, мошонки, на вухах, на п’ятачку, кінцівках;
  • Зниження апетиту, в’ялість, можливі аборти, блювота, діарея (іноді з кров’ю) та виділення з очей;
  • Хворіють 40-65%. Гинуть протягом 6-13 днів, загибель досить часто досягає 85-100%.

Як відбувається зараження свиней?

Прямим шляхом (через контакт від свині до свині).

Непрямим через:

• Згодовування харчових відходів, в яких є залишки продукції отриманої від забитої хворої тварини або інфікованої свинини;
  • Факторів механічної передачі (приміщення, транспорт, одяг, птахи, комахи та ін.)

Стійкість вірусу АЧС:

• У гною та ґрунті до 4 місяців;
  • У трупах свиней – 2,5 місяці;
  • У копчених м’ясопродуктах – 6 місяців;
  • В замороженому м’ясі – до 3 років.

Які види тварин можуть заразитися АЧС?

Домашні свині всіх порід та сарогейські дикі кабани. Африканські дикі свині при інфікуванні не проявляють клінічних ознак та являються резервуаром вірусу АЧС в Африці.

Чи є вакцина від АЧС?

На сьогоднішній день ефективної вакцини у світі не існує.

Чи є лікування свиней захворюванні на АЧС?

Методів лікування АЧС не існує. Лікування заборонено. Хворих свиней убивають безкровним методом і спалюють.

Які хвороби можуть бути за клінічними ознаками

подібними до АЧС?

Необхідно відрізняти АЧС від інших захворювань свиней, клінічні ознаки яких подібні до АЧС таких як класична чума свиней (КЧС), репродуктивно-респіраторний синдром свиней (РРСС), бешиха свиней, пастерельоз. Дуже важливо, для диференційної діагностики АЧС направляти зразки патологічного матеріалу в лабораторію.

Чи може людина заразитися на АЧС?

Ні! Люди не хворіють на АЧС.

Якщо я підозрюю наявність АЧС – що мені робити?

Необхідно терміново повідомити лікаря державної ветеринарної служби. Повідомлення про кожну підозру є обов’язковим, тому телефонуйте, навіть не вагайтесь! Ветеринарна служба відбере зразки (кров з ЕДТА, зразки селезінки та лімфатичних вузлів) та направить їх для дослідження в лабораторію.

Що буде, якщо я не повідомлю про підозру на АЧС?

АЧС може швидко розповсюдитись на сусідні ферми в Вашому населеному пункті та регіоні, викликаючи значну загибель свиней та приносячи при цьому значний, руйнівний соціально-економічний збиток.

Дії служби ветеринарної медицини для контролю АЧС.

У разі підтвердження виникнення захворювання, служба ветеринарної медицини проводить карантинні заходи з метою запобігання розповсюдження захворювання. Проводиться швидкий гуманний забій тварин усіх свиней у зоні спалаху хвороби з послідуючим спалюванням їх та механічна чистка та дезінфекція приміщень, де утримувались свині.

Які дезінфектанти необхідно використовувати?

Вірус чутливий до 1,5% розчину формаліну, 3% каустичної соди, пілохлорида натрію або кальцію (2-3%) активного хлору.

Пам’ятайте!

Краще повідомити про підозру на АЧС, навіть якщо Ваші підозри не підтвердяться, чим не повідомити взагалі!

Любашівський  відділ Головного управління

Держпродспоживслужби в Одеській області