Головне управління Держпродспоживслужби в Одеській області інформує: Порядок одержання посвідчення про право роботи з пестицидами

Дата: 22.01.2024 09:50
Кількість переглядів: 81

 

Фото без опису

За сучасних умов господарювання значно погіршився фітосанітарний стан агроценозів та збільшилися втрати врожаїв. Маючи знання і контролюючи фітосанітарну ситуацію на полях, дотримуючись сівозміни та вчасно проводячи біологічні та хімічні обробки можна досягти якісних та високих показників врожаїв.

Хімічний метод захисту рослин є одним з найпоширеніших і полягає в застосуванні хімічних речовин, які мають назву пестициди. Цей засіб має великі переваги перед усіма іншими: по-перше- діє досить швидко; по друге- він економічний; по третє може застосовуватись проти всіх шкідливих об’єктів, але  за умови  збереження навколишнього середовища, недопущення отруєння бджіл та дотримання охорони праці при роботі з пестицидами і агрохімікатами.

Щороку для захисту сільськогосподарських культур від шкідників, хвороб та бур`янів використовується значна кількість засобів захисту рослин до роботи з якими залучаються працівники без відповідних навичок та відповідного допуску до роботи з пестицидами. Такі дії можуть привести до негативних наслідків. На виконання ст.11 Закону України «Про пестициди та агрохімікати», ст.18 Закону України «Про захист рослин» та  постанови КМУ від 9 травня 2023 р. № 458 «Про затвердження Порядку одержання посвідчення про право роботи з пестицидами», що визначає умови одержання посвідчення про право роботи з пестицидами особами, діяльність яких пов’язана з організацією робіт із зберігання та/або застосування пестицидів або з проведенням робіт з їх транспортування, зберігання, застосування, а також з торгівлею пестицидами(яка набрала чинності з червня 2023 року)підприємства, установи, організації усіх форм власності та громадяни зобов’язані у сфері захисту рослин допускати до робіт, що пов’язані із транспортуванням, зберіганням, застосуванням засобів захисту рослин, їх торгівлею, лише тих осіб, які пройшли спеціальну підготовку та мають на те відповідне посвідчення.

Постановою передбачено осучаснення процедури одержання посвідчення на право роботи з пестицидами, яка включатиме такі елементи:

організацію та проведення навчання;

тестування та видачу посвідчення;

збільшено термін дії посвідчення з року до двох років;

запровадження можливості проведення навчання у дистанцій формі.

Посвідчення підтверджує право особи на організацію робіт із зберігання та/або застосування пестицидів або проведення робіт з їх транспортування, зберігання, застосування, а також на торгівлю пестицидами, крім права провадження такої діяльності вагітними жінками, жінками під час грудного вигодовування дитини та особами, які мають протипоказання за станом здоров’я.

Особи, діяльність яких пов’язана з проведенням робіт із транспортування, зберігання, застосування пестицидів, а також з торгівлею пестицидами, проходять медичний огляд у порядку, встановленому МОЗ.

Згідно з даним Порядком, працівники підприємств, організацій, установ, фізичні особи-підприємці, діяльність, яких пов’язана з транспортуванням, зберіганням, застосуванням та торгівлею пестицидами, повинні пройти спеціальну підготовку з питань безпечного проведення робіт з пестицидами та отримати Свідоцтво про проходження навчання та за результатами складання тестів (екзамену) отримати Посвідчення про право роботи з пестицидами.

Навчання з питань безпечного поводження з пестицидами та тестування за його результатами проводиться територіальними органами Держпродспоживслужби в очній або дистанційній формі на платній основі. Розмір плати за проведення такого навчання встановлюється згідно із законодавством (згідно наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства від 25.02.2021 р. № 395 «Про внесення змін до наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України» від 13.02.2013 р. № 96).

Якщо особа надала менш як 70 відсотків правильних відповідей, можна пройти повторне тестування не раніше, ніж через п’ять робочих днів. У разі коли повторне тестування не було успішно пройдено, особа проходить повторне навчання з питань безпечного поводження з пестицидами відповідно до цього Порядку.

Посвідчення видається територіальними органами Держпродспоживслужби на безоплатній основі особам за умови досягнення ними 18 років та наявності чинного свідоцтва про проходження навчання.

Допуски (посвідчення) на право роботи, пов’язаної з транспортуванням, зберіганням, застосуванням та торгівлею пестицидами і агрохімікатами, видані до набрання чинності цією постановою, є чинними протягом строку, на який вони видані.

Дія цього Порядку не поширюється на фізичних осіб, які застосовують пестициди для власних потреб, не пов’язаних з провадженням господарської діяльності, за умови, що такі пестициди дозволені для роздрібного продажу населенню у дрібнофасованому вигляді.

Всі роботи з пестицидами і агрохімікатами потрібно проводити дозволеними до використання препаратами згідно «Переліку пестицидів і агрохімікатів дозволених до використання в Україні» та «Доповнень…» до нього, суворо дотримуючись правил техніки безпеки при роботі з пестицидами і агрохімікатами з обов’язковим сповіщенням за 2-3 дні населення та власників пасік.

Всі пестициди і агрохімікати мають бути придбаними тільки у офіційних фірм постачальників, аби не допустити наявності на ринку неякісних та фальсифікованих пестицидів та уникнути негативних наслідків їх використання.

За порушення законодавства у сфері захисту рослин керівники підприємств, установ, організацій всіх форм власності та власники торгівельних мереж, винні у допущенні працівників до робіт, пов'язаних з транспортуванням, зберіганням, застосуванням та торгівлею пестицидами і агрохімікатами без дозвільних документів, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову відповідальність згідно діючого законодавства України.

Державний фітосанітарний інспектор

ГУ Держпродспоживслужби

 в Одеській області                                                             Юлія ТКАЧУК


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора