Подільське районне управління ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області інформує:

Дата: 10.07.2023 09:05
Кількість переглядів: 111

Фото без опису

Подільське  районне управління ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області інформує:

 

    За період поточного року  в Одеській області зареєстровано 3 випадки захворювання на ботулізм.

     Перший випадок зареєстровано у мешканки міста Одеси, яка своє захворювання пов’язувала з вживанням риби - в’яленого ляща, придбаного в інтернет - магазині.

    Другий випадок зареєстровано в смт Саврань Подільського району. Захворювання пов’язане з вживанням м’ясної консерви домашнього приготування.

     Третій випадок - у жительки смт Авангард Одеського району, яка вжила копчену рибу невідомого виробництва у вакуумних пакетах, що була привезена родичами зі Львова.

 

         Ботулізм  -  це гостра токсикоінфекція, пов’язана із вживанням продуктів, що містять ботулотоксин із ураженням нервової системи.
        Причиною ботулізму найчастіше стають продукти домашнього консервування: м'ясо, риба, рідше — овочі. Потенційно небезпечними є усі консервовані продукти, які були погано вимиті, неправильно/недостатньо термічно оброблені, транспортувались або зберігались неналежним чином. Навіть консерви, у яких все гаразд з терміном придатності, виглядом і смаком, можуть бути зараженими: ботулізм не можна визначити за кольором або смаком, мікроорганізм, який спричиняє хворобу, не псує продукти.

        Також ботулізм може виникнути внаслідок споживання в'яленої чи копченої риби та будь-яких виробів з м'яса (ковбаси, шинки тощо). Найчастіше причиною ботулізму стають в'ялені або копчені  продукти домашнього приготування, проте реєструються і випадки хвороби після вживання продуктів вироблених у промислових умовах. Це трапляється у випадку не дотримання відповідних вимог під час заготівлі, переробки чи зберігання продукту.

           У профілактиці  ботулізму основним є дотримання чистоти сировини. Тому чим чистіше відмито городину перед консервуванням, чим ретельніше промита риба перед засолом, тем менше ймовірність потрапляння до продукту збудника ботулізму. Рибу перед засолом у домашніх умовах необхідно звільнити від нутрощів, ретельно промити зовнішню й внутрішню поверхні. Гриби складно повністю звільнити від мікрочастинок ґрунту, тому не рекомендується консервувати їх у герметично закритих банках у домашніх умовах. При домашньому консервуванні, особливо овочів, що містять мало природної кислоти, необхідно додавати за рецептурою оцтову, лимонну кислоти, тому що збудник ботулізму не любить кисле середовище. Важливо добре стерилізувати банки й кришки безпосередньо перед закладкою в них продуктів. При консервуванні в домашніх умовах, особливо м'ясних і рибних продуктів, необхідно проводити тиндалізацію (протягом двох діб прогрівати при температурі 100°С 5 хвилин для переходу спор у вегетативну форму), після чого простерилізувати консерви при температурі 100°С - не менше 40 - 60 хвилин з подальшою їх герметичною упаковкою. Найменше здуття кришки — причина для категоричної відмови від уживання в їжу вмісту даної банки.

    Також необхідно категорично виключити придбання виготовлених у домашніх умовах консервів, в’яленої, копченої, солоної риби й інших продуктів харчування в місцях несанкціонованої торгівлі у приватних осіб.

          Симптоми захворювання проявляються впродовж 12-36 годин після споживання продукту, що містить токсин. При цьому спостерігається підвищення температури тіла, стомлюваність, головокружіння, нудота, порушення зорових функцій (двоїння в очах, «сітка» перед очима), сухість в роті, утруднення ковтання та параліч м’язів. Параліч може призвести до утруднення дихання і, як наслідок, смерті хворого.

          Тому при появі перших ознак захворювання потрібно негайно звертатися до лікаря. Вчасно надана медична допомога, основою якої є введення протиботулінічної сироватки, гарантує збереження життя хворому.

 

 

Начальник відділу державного нагляду за  дотриманням

санітарного законодавства Подільського районного  управління

  ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області Димкова Н.П.

Фото без опису

https://rada.info/upload/users_files/04527135/31433ca1eaa59309be8cc13385ba8024.jpg

Харчові отруєння спричинені золотистим стафілококом

         Стафілококи – це бактерії, які є однією  з головних причин харчових отруєнь. Їх є понад сто видів. Найбільш патогенним (здатним викликати захворювання) є золотистий стафілокок. Розповсюджується як повітряно-крапельним (при кашлі, чханні та просто диханні), так і контактно-побутовим шляхом (через різні предмети, забруднені руки), потрапляє до організму з їжею.

         Стафілокок здатний виробляти ентеротоксини, що є отрутою для людини. Захворювання людей виникає після споживання їжі, яка містить як живі бактерії, так і їхні токсини.

         Після вживання людиною їжі ураженої токсинам, патологічний стан розвивається швидко (інкубаційний період приблизно 4 години, може до 6 год) і раптово. Температура тіла при цьому може бути нормальною або трохи підвищеною. Характерними є біль в животі, нудота, блювота, водяниста діарея. Іноді відмічають головний біль.

         Золотистий стафілокок має здатність розмножуватись у харчових продуктах. Найчастіше це молочна продукція, м’ясні (напівфабрикати, ковбаси) та кондитерські вироби з кремом, риба (слабосолона, консерви), овочеві та м’ясні салати.

         Ці бактерії характеризуються відносно високою стійкістю до заморожування, висушування, дії хімічних речовин та сонячного світла. Кип’ятіння та стерилізація продуктів убиває стафілококи, але не руйнує токсини. Остаточна інактивація токсинів відбувається тільки після 2-3 годин кип’ятіння.

         Найчастіше інфекцію поширюють люди: хворі та бактеріоносії (захворювання шкіри та дихальних шляхів). Інфікування молока відбувається при наявності у корів маститів та при потраплянні мікробів на продукти харчування з рук персоналу, хворих гнійничковими захворюваннями шкіри.

          При поганих санітарних умовах стафілокок виявляють у змивах з обладнання та інвентарю підприємств громадського харчування, харчової промисловості. Тобто людина заражає приміщення, інвентар, які стають джерелом зараження харчових продуктів та людей.

         Оптимальна температура для розмноження стафілококів не нижче 200С. В умовах холодильника (4-60С) їх розмноження припиняється.

         Дуже сприятливим середовищем для продукування стафілококами токсину є молоко та молочні продукти. При кімнатній температурі в молоці ентеротоксин утворюється через 8 год. У кисломолочних продуктах ентеротоксин не накопичується, оскільки молочна кислота гальмує розмноження стафілококів.

         Живильним середовищем для розмноження і продукування ентеротоксину є кондитерські вироби із заварним кремом з концентрацією цукру менш як 50 % (торти, тістечка). При температурі 370С ентеротоксин утворюється у заварному кремі вже через 4 год. У м’ясному фарші і порційному сирому і вареному м’ясі при оптимальній температурі життєдіяльності стафілококів (35-370С) ентеротоксин накопичується через 14-26 год. У готових котлетах ентеротоксин може утворюватися через 3 год, в картопляному пюре, манній та пшеничній каші при кімнатній температурі - через 5-8 год.

    

Щоб знизити вірогідність накопичення стафілокока в харчових продуктах, необхідно дотримуватись наступних правил:

  • прибирати приміщення, чистити та дезінфікувати інвентар (обладнання, посуд, предмети побуту, – все, що контактує з харчовими продуктами) – як на виробництві, так і в домашніх умовах;
  • дотримуватись правил гігієни (чистий спецодяг, гумові рукавички);
  • ретельно мити руки з милом (теплою або холодною водою) після обробки сирої їжі, особливо м'яса, риби, яєць, овочів; після контакту з сміттям, відвідуванням туалету, витирання носа або погладжування тварини;
  • своєчасно проводити медичний огляд людей, які пов’язані з приготуванням їжі;
  • регулярно здійснювати клінічний огляд тварин та періодичні лабораторні дослідження (зокрема корів на субклінічний мастит), своєчасно лікувати захворювання;
  • обов’язково піддавати тривалій термічній обробці продукти під час приготування;
  • зменшувати інтервал між приготуванням та споживанням продукту.

 

Начальник відділу державного нагляду

 за дотриманням санітарного законодавства

Подільського районного управління ГУ ДПСС

в Одеській області

                                                                                                          Наталія Димкова


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора